logotyp

o IANTD

Historie IANTD

Profesionálové mají nejlepší výstroj a nástroje, které nejsou pro běžné amatéry dostupné. Tak asi musel uvažovat Dick Rutkowski, který pracoval 33 let u National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), mimo jiné jako koordinátor a vedoucí výzkumu v potápěčské a přetlakové komoře.
Jaké nástroje a výstroj měl při srovnávání na mysli? Především Nitrox, nazývaný též "safe air", směs používanou armádou již od roku 1912 při nesčíselných sestupech. Také průmysloví potápěči používali již dlouho s úspěchem tuto směs plynů. Sportovní potápěči se však dále potápěli se stlačeným vzduchem. Dick vedl tlakovou komoru na Floridě a ošetřoval mnoho z nich postižených dekompresní nemocí. Tyto nehody by se nestaly nebo byly alespoň méně závažné, kdyby byl použit Nitrox.
To byl důvod, proč Dick založil International Association of Nitrox Divers (IAND), první agenturu oprávněnou cvičit a školit rekreační potápěče v používání obohaceného vzduchu Nitroxu (EANx) a udělovat jim mezinárodně platné osvědčení. Svaz v příštích šesti letech (tj. do r. 1991) certifikoval na 2 500 potápěčů cvičených v používání Nitroxu, v létě 1995 jich bylo již 11 000 a IAND se stala největším svazem na světě, zabývajícím se technickým potápěčským výcvikem.

V roce 1991 převzal vedení IAND Tom Mount. Vložil do zkratky ono "T" znamenající "technický" (IANTD) a rozšířil tréninkový program tak, že není založen na fixních ideálech jednoho muže, nýbrž na zkušenostech amerického námořnictva, NOAA a Miamské university, na níž Tom vedl potápěčský program. IANTD rozšířila rozsah certifikací na hloubkové ponory se vzduchem a všemi ostatními dýchacími plyny jinými než vzduch pro rekreační potápění a pro použití při technickém potápění. Jako průkopník tohoto odvětví IANTD stanovila první mezinárodně uznávané normy a postupy včetně pomocných textů a postupů výcviku.
V roce 1993 dosáhla průlomu v pojištění, neboť se podařilo získat pojištění i pro instruktory technického výcviku.

IANTD Central Europe
Od ledna 1997 je IANTD zastoupena i v ČR a na Slovensku. V roce 1998 byl uspořádán první instruktorský kurz s českým instruktorem trenérem Tomášem Konárkem. Bylo vycvičeno prvních deset Advanced EANx Instruktorů. Začátkem roku 1999 se IANTD Central Europe podařilo jako prvnímu výcvikovému systému u nás rozšířit nabídku kurzů o kurzy potápění s rebreathery Dolphin a Ray. V současné době tyto kurzy vyučují již 4 instruktoři. Dále se rozšířila nabídka kurzů o kurzy EANx Gas Blender a Trimix Gas Blender (míchač plynů). Začátkem roku 2001 si zvýšili někteří instruktoři kvalifikaci přímo v sídle IANTD na Floridě o potápění s trimixem a v jeskyních. Tímto se rozšířila nabídka kurzů o technický program IANTD.

IANTD Central Europe udělila v roce 2000 více než 500 certifikací. Koncem roku 2000 bylo v ČR a na Slovensku 26 aktivních instruktorů. Dalších 12 uchazečů ukončí instruktorský kurz koncem března 2001. Kurzy nových instruktorů probíhají dvakrát ročně, v případě vážného zájmu lze kurzy uspořádat mimo plánované termíny od nejméně čtyř účastníků.
Dne 10.12.1999 byla IANTD Czech & Slovak udělena akreditace Ministerstva školství pro výcvik potápěčů.

V roce 2000 došlo k převodu licence IANTD pro Českou republiku a Slovensko. Novým majitelem byla firma IANTD Czech & Slovak s.r.o. V letech 2001 - 2002 došlo k rozšíření licence o Polsko a Madarsko. Z tohoto důvodu se název firmy v roce 2002 změnil z IANTD Czech & Slovak na současný název IANTD Central Europe.
IANTD Central Europe stále usilovně pracuje na výrobě a aktualizaci manuálů a dalších podpůrných materiálů pro výcvik. Jako jediná výcviková organizace u nás může IANTD nabídnout většinu manuálů v českém jazyce. Používání těchto materiálů je pro instruktory povinné! Materiály se pravidelně aktualizují v souladu s IANTD výcvikovými standardy a dle vývoje poslední techniky.
IANTD Central Europe spravuje celou agendu spojenou s vydáváním potápěčských certifikací přímo. Certifikační karty s diplomy se vystavují v administrativním centru IANTD Central Europe v Praze. To zaručuje instruktorům velkou flexibilitu. V praxi to znamená, že žák může v den úspěšného ukončení kurzu ihned obdržet svou certifikační kartu s diplomem.

Informace o opatřeních na ochranu osobních údajů a zásady ochrany pro uživatele našich webových stránek

IANTD Central Europe, s.r.o., IČ 45791597,zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 13834 Informace o opatřeních na ochranu osobních údajů a zásady ochrany pro ...
IANTD Central Europe s.r.o.
Za potokem 46/4, 106 00 Praha 10
IČ: 457 91 597, DIČ: CZ45791597
E-mail: iantd@iantd.com
www.iantd.cz, www.iantd.com Zásady ochrany osobních údajů


IANTD Facebook
PL IANTD
Home IANTD
IANTD Central Europe s.r.o. , email: iantd@iantd.cz, +420 603 433 023
EN IANTD
New Cave Diving Navigation

Created by © 2012-2021 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign